Dron w starciu z samolotem pasażerskim

Brytyjski Departament Transportu (UK Department for Transport) chce zaostrzyć zasady lotów dronami. Urząd sprawdził, co dzieje się z samolotem pasażerskim, w który uderzy bezpilotowe urządzenie. Skutki testów są alarmujące.

Departament chce zaostrzenia przepisów po otrzymaniu rezultatów badań Brytyjskiego Stowarzyszenia Pilotów i Agencji Lotnictwa Wojskowego, które ujawniły, że drony ważące 400 gramów i więcej mogą poważnie uszkodzić oszklenie kabin, zwłaszcza śmigłowców.

– Oszklenie kabin samolotów pasażerskich może wytrzymać zderzenie z 2-kilogramowym dronem przy niewielkiej prędkości charakterystycznej dla lądowania i startu. Jednak w wypadku większej prędkości samolotu, zagrożenie wzrasta, a trzeba pamiętać, że postęp technologiczny pozwala dronom latać wyżej i szybciej. Gorzej znosi zderzenie oszklenie śmigłowców – zauważa Brytyjski Departament Transportu.

Konieczna rejestracja ciężkich dronów

Propozycje zmian zakładają, że drony ważące powyżej 250 gram będą musiały być rejestrowane. Rejestracja jest łatwa – jest to możliwe poprzez specjalną aplikację na smartfony – Drone Assist, z której korzysta już 20 tysięcy Brytyjczyków. Nową regulacją będą testy, które sprawdzą, czy użytkownicy rozumieją brytyjskie regulacje dotyczące bezpieczeństwa lotów. BDT poinformowało, że rozumie zalety i korzyści stosowania dronów, ale podkreśliło konieczność zwiększenia odpowiedzialności użytkowników, w obliczu ich coraz większej popularności.

Przedstawiciele BDT chcą też zintensyfikować prace nad geofencingiem lotnisk, który uniemożliwi korzystanie z dronów w pobliżu lotnisk, a na razie przynajmniej ostrzeże jego użytkownika, że wlatuje w obszar zakazu lotów, także przez aplikację. Urząd zauważył, że niektórzy producenci dronów już tak programują swoje urządzenia, by nie mogły wlecieć w obszar zakazany, jednak rząd chce zapewnić 100% bezpieczeństwa.

„Skutki zderzenia z dronem mogą prowadzić do katastrofy”

Brytyjskie stowarzyszenia pilotów zaalarmowały w trybie pilnym Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego o wynikach eksperymentów. Piloci uważają, że zagrożenie jest dużo większe niż dotąd sądzono, a skutki zderzenia z dronem mogą doprowadzić do katastrofy.

– Testy wykazały, że drony, uderzając w statek powietrzny, mogą wyrządzić znacznie większą szkodę niż ptak. Uważamy, że dalsze pilne działania w celu poprawy bezpieczeństwa w obszarze ruchu powietrznego za niezbędne. Trzeba do tego wykorzystać wszystkie możliwe środki prawne i techniczne – piszą lotnicy, dodając, że skutki wpadnięcia drona w silnik odrzutowy lub rotor helikoptera mogą być jeszcze gorsze.

 

 

Źródło: rynek-lotniczy.pl

To ci się spodoba
Komentarze
Ładowanie...